Zde se nacházíte: NovinkyÚspěchy našich "Bioskopaček"

Úspěchy našich "Bioskopaček"

13. listopadu 2015

Rádi bychom se s Vámi podělili o úspěchy studentek Báry Čechové a Hanky Sedláčkové, ke kterým Bioskop také přispěl.

Bára Čechová je studentkou posledního ročníku gymnázia Matyáše Lercha v Brně a zároveň nejmladší členkou laboratoře LORD (Laboratory of Recombination and DNA Repair). Do prostředí univerzitního kampusu v Bohunicích se dostala již před rokem, kdy se přihlásila k tématu středoškolské odborné činnosti vypsané doc. Krejčím. První kontakt se skutečnou univerzitní laboratoří získala však Bára díky Bioskopu a kurzu Odhalování klamavých potravin, kterého se účastnila.

Se svou prací, kterou téměř rok zpracovávala, se Bára probojovala přes okresní a krajské kolo soutěže až do národního kola, které vyhrála. Nyní ji čeká cesta do USA, kde bude se svými výsledky stát proti konkurenci z celého světa. S totožnou prací obstála také před komisí soutěže České hlavičky a získala první místo ve své kategorii (http://www.ceskahlava.cz/cz/ceske-hlavicky/). Záznam slavnostního vyhlášení vítězů odvysílá čt2 v úterý 17.11.2015 od 17:45. Shlédnout jej též můžete na http://www.ceskatelevize.cz/porady/11058010059-ceske-hlavicky-2015/

Její úspěch by nebyl možný jednak bez těch, kteří ji práci umožnili, a jednak bez těch, kteří jí při bádání a psaní pomáhali a vedli ji. Její hlavní mentorkou byla Hanka Sedláčková, současně studující v posledním ročníku oboru biochemie, která je jedním z našich lektorů. Sama se kromě studia a výuce kurzů pro Bioskop věnuje především práci v laboratoři (taktéž LORD), kde působí již šestým rokem. Také Hanka se v minulosti stala Českou hlavičkou, získala grant za prezentaci svých výsledků na XIII. Mezioborovém setkání mladých biologů, biochemiků a chemiků, obdržela podporu od GE Foundation a v letošním roce vyhrála v mezinárodní soutěži bakalářských prací Undergraduate Awards, kde obstála v těžké konkurenci univerzit světových jmen, a pojede reprezentovat naši republiku na slavnostní ceremoniál do Dublinu. Reportáž zde. Takže najednou je zřejmé, „po kom to ta Bára asi má?" :) 

Holkám moc gratulujeme k úspěchům – jen tak dál!

Ceske Hlavicky 2015 Bara

Najděte si nás