Veřejnost

Terénní biologové v akci 2023 - 2024

Baví tě „zelená“ biologie? Chodíš rád do přírody? Zajímá tě, jak vypadají zvířata, rostliny a houby zblízka a podle čeho se určují? Pak tě rádi přivítáme v kurzu Terénní biologové v akci. Zde se seznámíš s mnoha organismy, které žijí a rostou kolem nás. 

Termín konání:

  • 1x měsíčně ve středu odpoledne, od září 2023 do června 2024, od 16 do 19 hod

Kurz je zdarma v rámci projektu MŠMT nadané děti

Kurz bude otevřen při minimálním počtu 8 žáků.

 

Vyplnění webového formuláře: https://forms.gle/BPRo7jjevvoFY24j7

 

 

Popis

Co bude náplní?

Hlavním cílem kurzu je seznámit studenty se živou přírodou kolem nás, tedy naučit se poznávat organismy které se dají běžně najít v Brně a jeho okolí. Kurz spočívá ve dvou základních aktivitách: (1) terénní exkurze s demonstrací nalezeného materiálu a výukou odběrových metod; (2) samostatná práce s živým i sbírkovým materiálem v laboratoři, spojená s odborným výkladem.

Během exkurzí se ve výkladu vystřídají lektoři/odborníci a každý prezentuje jednotlivé skupiny organismů. Účastníci se tak seznámí s různými druhy rostlin, hub, mechorostů, hmyzu, obratlovců apod. U každého organismu se dozvědí, jaké jsou jeho determinační znaky, ale také v jakém biotopu obvykle žije, a další zajímavosti z hlediska ekologie, potravní specializace, užitku pro člověka apod. Studenti se sami aktivně zapojí do hledání, sběru, lovu či třídění organismů.

V průběhu laboratorních prací se studenti zaměří na determinaci a preparaci materiálu (např. determinace hmyzu, pitva raka) a jeho pozorování pod mikroskopem, binolupou nebo pouhým okem.

Pro koho je určen?

Kroužek je určen pro vysoce motivované středoškolské studenty, kteří mají vážný zájem o přírodu.

Je třeba předchozích znalostí?

Žádné speciální předchozí znalosti nejsou potřeba. Ke každému setkání dostaneš studijní materiály.

Stačí nadšení pro přírodu, odhodlání a motivace.

Kdy a kde bude kurz probíhat?

Kurz bude probíhat  jednou za měsíc ve středu odpoledne (od 16 do cca 19 hodin). V plánu je 5 exkurzí do přírody v Brně (září-říjen, duben-červen)) a 5x praktikum v prostorách Ústavu botaniky a zoologie v univerzitním kampusu Masarykovy Univerzity v Brně-Bohunicích (listopad-březen). Změna programu (např. kvůli počasí) je možná.

2023: 

20.9. první schůzka

 ostatní setkání dle počasí a domluvy 

2024: dle domluvy později

Jak se mohu přihlásit?

Podmínkou účasti je přihlášení přes webový formulář do 4.9.2023. Následně bude vybráno 16 nejlepších studentů, kteří budou uvědoměni do 9.9.2023.

 

Rezervace

Rezervaci kurzu provedete na jeho vlastních webových stránkách.

Rezervovat

Lektoři

Komentáře

Komentář se nepodařilo odeslat.

Zatím nejsou ke kurzu žádné komentáře. Buďte první.

Vložte komentář


Najděte si nás